FinanseGadżetyZdrowie

Wyprawka szkolna bez tajemnic

Z wyprawką szkolną jest trochę jak z kupnem samochodu. Możesz wybrać opcję budżetową, zwykłą albo premium, choć ostatecznie nie cena jest tu najważniejsza. Liczy się komfort użytkowania, ergonomiczność, a nade wszystko zdrowie i bezpieczeństwo Twojego dziecka.

Podczas inauguracji roku szkolnego otrzymasz listę rzeczy, które musi posiadać Twoje dziecko. To będą prawdopodobnie jego najważniejsze zakupy do szkoły. Trzeba uzbroić dziecko w narzędzia, którymi będzie posługiwać się przynajmniej przez najbliższe 10 miesięcy. Warto zadbać o to, by były one dobrej jakości, praktyczne i estetyczne.

Poniżej przedstawię najważniejsze kryteria, jakimi kierujemy się przy wyborze szkolnych przyborów dla naszych córek. W tekście znajdziesz linki przekierowujące do sklepu internetowego marki CoolPack, gdzie wpisanie kodu rabatowego SUPERTATACP umożliwi Ci otrzymanie aż 20% rabatu! Miejsca te zaznaczyłem na niebiesko. Pozostałe linki afiliacyjne przekierowują do oferty sklepów internetowych prezentowanych w Ceneo.pl. Będziesz mógł zamówić w nich po atrakcyjnych cenach akcesoria szkolne głównie marki Colorino, produkującej jakościowe przybory plastyczne. Odnośniki do Ceneo zaznaczyłem na pomarańczowo.

Wyprawka? A co to?

Wyprawka to lista rzeczy niezbędnych do przeżycia w danym miejscu. Być może puryści słownikowi będą oponować, ale tak rozumiem sens każdej wyprawki. Ta przygotowana do szpitala na moment porodu ma zapewnić matce i dziecku komfort życia w pierwszych dniach po. Wyprawka przygotowana z myślą o nowym zwierzaku w domu wyposaża go w przybory niezbędne do codziennego funkcjonowania. Wyprawka szkolna ma stanowić arsenał dziecka, dzięki któremu będzie mieć ono podstawowe narzędzia do sprawnej i efektywnej pracy w nowej placówce edukacyjnej.

By urealnić listę rzeczy potrzebnych do szkoły, postanowiłem posłużyć się aktualną wyprawką rekomendowaną przez Szkołę Podstawową nr 2 w Piasecznie. To placówka, do której chodzą moje córki. 🙂

Rozłóżmy teraz tę listę na czynniki pierwsze.

1. Zeszyty

Tu ciężko cokolwiek rekomendować, bo w zeszytach mamy właściwie klęskę urodzaju. Ilekroć jestem z córkami w sklepie, chcą kupić jakiś zeszyt: a to dlatego, że ma ładną okładkę, a to dlatego, że ładnie pachnie… Serio, ostatnio moje córki wyczaiły w sklepie pachnące zeszyty! Czego to producenci nie wymyślą. 😀

Swoje zeszyty robią nawet jutuberki, np. Olsikowa czy Sami. Natychmiast wychwyciła to moja najstarsza córka. Takie czasy… 😉

2. Plecak/tornister

(-20% sklepie internetowym CoolPack na hasło SUPERTATACP)

Pozwólcie, że temu tematowi poświęcę nieco więcej miejsca, bo jest on niezwykle ważny. Nie tylko dlatego, że koszt zakupu plecaka jest jednym z największych z całej wyprawki, ale przede wszystkim dlatego, że mówimy o nośniku, w którym dziecko będzie dźwigać większość wspomnianej wyprawki przez co najmniej 10 miesięcy.

Nie dziwię się próbom przycięcia kosztów na tym etapie, wszak plecaki potrafią kosztować kilkaset, a nawet kilka tysięcy (!) złotych. Naprawdę, znalazłem takie oferty… Na szczęście te dedykowane dzieciom szkolnym z powodzeniem można kupić za ok. 100 zł, a w sklepie CoolPack.com.pl realizując kod rabatowy SUPERTATACP nawet za kilkadziesiąt złotych.

Ważne jest zwrócenie uwagi na podstawowe parametry plecaka, by był on jak najlepiej dostosowany do sylwetki dziecka. To bardzo istotne w kontekście jego zdrowia. Mówiliśmy o tym razem z moją córką Marysią w specjalnej transmisji na żywo na fanpage’u Supertata.tv:

 

Główny Inspektorat Sanitarny w zaleceniach dotyczących tornistrów i plecaków szkolnych przypomina, że:

  • zbyt ciężki plecak może powodować niekorzystne, bolesne napięcia w mięśniach i stawach, oraz bóle bioder i kolan
  • noszenie nieodpowiedniego plecaka wymusza nieprawidłową postawę – pochylanie sylwetki do przodu, a także bóle w okolicach karku
  • nadmierne obciążenie źle wpływa również na ramiona, które są nieprzystosowane do noszenia ciężarów.

Dlatego GIS rekomenduje, by przy doborze i ustawieniu plecaka kierować się następującymi wytycznymi:

To jeden ze slajdów specjalnej prezentacji, skierowanej do uczniów, rodziców i nauczycieli. Całą znajdziecie TUTAJ.

3. Piórnik

(-20% sklepie internetowym CoolPack na hasło SUPERTATACP)

Dobór piórnika to kolejny wielki temat. O ile on sam jest stałym elementem wyposażenia plecaka, to w środku piórnika znajduje się spora część rzeczy z wyprawkowej listy (każdy z poniższych punktów jest linkiem do Ceneo.pl, gdzie można kupić wspomniane produkty):

Sporo tego…

 

Dlatego tak istotne jest dobranie piórnika, który będzie z powodzeniem mieścił w sobie wszystkie przybory. Jednocześnie powinien on być tak skonstruowany, by dziecko bez trudu potrafiło ogarnąć jego zawartość. Wszak piórnik to takie centrum dowodzenia ucznia. Mówiłem o tym podczas transmisji live na fanpage’u:

 

Jestem fanem piórników z gumkami w środku, które trzymają każdą rzecz osobno. Dzięki temu dziecko wie, gdzie np. jest miejsce długopisu, a gdzie linijki, co zmniejsza ryzyko zapanowania chaosu wewnątrz piórnika. Dodatkowo jeśli dziecko zgubi któryś z elementów wyposażenia, będzie od razu widziało, czego brakuje. To bardzo cenne ułatwienie.

4. Przybory plastyczne

Resztę rzeczy plastycznych z listy wyprawkowej zebrałem w tym punkcie, ponieważ prawdopodobnie wszystkie znajdą się docelowo w jednym miejscu: szafce lub szufladzie ucznia. Do tej pory moje córki miały w szkole swoje imienne szuflady, do których wkładały przybory często używane, a których nie trzeba codziennie zabierać do domu. To duże ułatwienie i odciążenie dla dziecka.

Należą do nich:

 

Uff… W ten sposób ogarnęliśmy sporą część wyprawki. Pozostały jeszcze trzy punkty, które zbiorę w jeden.

5. Pozostałe rzeczy

Z ostatnich rzeczy, które znalazły się na liście, zarekomenduję jeszcze worki na buty. Wydawać by się mogło, że to niezbyt istotny element wyprawki i wystarczy coś najtańszego z najbliższego sklepu. Nic bardziej mylnego! Worki służą uczniom najczęściej do rzucania, szarpania, siedzenia, gniecenia i – podobno – również do noszenia butów. Jest wielce prawdopodobne, że w ciągu roku będziecie zmuszeni do jego wymiany.

Dlatego to nie może być lichy produkt, bo nie przetrwa tego codziennego maltretowania go we wszystkie strony. Jeśli chcecie tego uniknąć, zaopatrzcie się w jakościowy worek marki CoolPack. Nie tylko są one dobrze zrobione, ale mają też atrakcyjny i nowoczesny design.

 

Jeśli chodzi o strój gimnastyczny, buty na zmianę i strój galowy, to ich wybór jest kwestią tak indywidualną, że nie podejmuję się sugerowania czegokolwiek. Na pewno warto wybrać je razem z dzieckiem, by było zadowolone z zakupów i chciało w nich chodzić.

* * *

Mam nadzieję, że w tym tekście znaleźliście inspiracje dla siebie i zebranie wyprawki stanie się dla Was prawdziwą przyjemnością. A dzięki kuponowi rabatowemu SUPERTATACP zrealizowanemu w sklepie CoolPack.com.pl oraz rekomendacjom na Ceneo.pl zaoszczędzicie sporo pieniędzy. Może warto przeznaczyć je na wspólną pizzę z dzieckiem tuż po rozpoczęciu roku szkolnego? 😉

 

Owocnej nauki!

Marcin Perfuński

kontakt@supertata.tv

Wpis powstał we współpracy z markami CoolPack oraz Colorino, których jestem ambasadorem, ale nawet jakbym nim nie był, to i tak bym je polecał, bo są super!

© Wszystkie prawa zastrzeżone!

Share:

Leave a reply