Pamiętacie, jak w marcu 2020 roku zaskoczyła nas pandemia i wynikający z niej lockdown? Ludzie pozbawieni wielu odcieni analogowego życia zaczęli szukać ich substytutów w cyfrowym świecie. Czy znaleźli w nim pocieszenie?
Do sieci przenieśliśmy wówczas spory kawał naszej codzienności: relacje społeczne, pracę zawodową, naukę i rozrywkę. W jednym momencie futurystyczne wizje świata z podłączonymi do Internetu niemal wszystkimi sferami życia stały się faktem.
No, przynajmniej na kilka dłuższych chwil.
Pomimo dość trudnej sytuacji niezwykle krzepiące było to, że niektórzy potrafili odnaleźć się w tych nietypowych okolicznościach i zaczęli służyć swoimi umiejętnościami innym. Jedni szybko się przeorganizowali i w kilka dni przenieśli do sieci koncerty, przedstawienia teatralne czy umożliwili zwiedzanie muzeów online.
Wielkie korporacje z jeszcze większymi siedzibami zaprzyjaźniły się z narzędziami do zdalnej pracy. Nagle okazało się, że wiele (większość?) rzeczy da się załatwić przez Internet bez wychodzenia z domu, a często nawet sprawniej, szybciej i skuteczniej niż w czasach przesiadywania tysięcy ludzi w szklanych wieżowcach.
Moloch zwany systemem edukacji udało się przełączyć z nauki stacjonarnej na naukę zdalną. Tak, wiem – łatwo napisać takie ogólne zdanie, a gdy weźmiemy lupę i przyjrzymy się szczegółom, to dostrzeżemy wiele niedoskonałości. Tym niemniej uważam, że tu najłatwiej było o wywrotkę, ale – o dziwo! – nauka jakoś tam była kontynuowana.
Aktualnie znajdujemy się w drugiej fazie zdalnej edukacji, która płynnie przejdzie w zdalne ferie zimowe – wydaje mi się, że tak chyba trzeba określać ten czas. Nie ma co się łudzić, że tegoroczne ferie będą odpoczynkiem od dotychczasowej codzienności uczniów. Niby lekcji nie będzie, ale w ciągu dnia i tak nie wyjdziemy na dwór, nie pozjeżdżamy na nartach czy sankach i nie pojeździmy na łyżwach.
Co nam pozostaje? Oczywiście szukanie okazji do „analogowego” spędzania czasu, do czego zawsze chętnie namawiam, albo korzystanie z dobrodziejstw współczesności, które mamy na wyciągnięcie ręki dzięki nowym technologiom.
Nie wystarczy chcieć dobrze – trzeba jeszcze dobrze umieć!
Kilka miesięcy temu byliśmy świadkami prawdziwej klęski urodzaju różnorodnych propozycji online: webinarów, warsztatów, konferencji, prelekcji czy kursów. Z jednej strony trudno było się opędzić od wciąż pojawiających nowych inicjatyw internetowych, z drugiej z ich ilością nie zawsze szła w parze jakość.
To były projekty tworzone często ad hoc, z czystego porywu serca, ale bez zaplecza merytorycznego czy narzędziowego. Zamiast uspokajać, niosły ze sobą niepokój. Zamiast porządkować informacje, zasypywały odbiorcę ich nadmiarem. Koniec końców można było odnieść wrażenie, że do świata online przeniosła się także chaotyczność znana nam ze świata analogowego, tyle że została ona wzmocniona przez narzędzia komunikacyjne mediów społecznościowych, w których każdy człowiek jest również twórcą – niezależnie od tego, czy ma ku temu predyspozycje, czy nie.
Na tym tle wyróżniał się projekt Amazon STEM Kindloteka, w ramach którego w pierwszych miesiącach lockdownu zorganizowano serię bezpłatnych warsztatów online. We współpracy ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog i ówczesnym Ministerstwem Cyfryzacji eksperci Kindloteki przeprowadzili 136 warsztatów, w których łącznie uczestniczyło 35 000 osób – uczniów w wieku od 6 do 12 lat, nauczycieli oraz rodziców. Kolejne 30 000 odtworzyło nagrania webinarów na YouTube.
To naprawdę imponujące liczby!
Jakie tematy poruszano podczas tych spotkań? Wbrew pozorom nie tylko te związane z zagadnieniami informatycznymi. Owszem, można było poznać język programowania Scratch i jego zastosowanie w edukacji, a także dowiedzieć się, jak wykorzystać sztuczną inteligencję czy programowanie do rozwiązywania różnorodnych zadań w codziennym życiu. Uczestnicy warsztatów zbudowali prototyp komputera, magnetyczną grę, eko-instrumenty oraz zabawne roboty. Napisali wspólnie kilkaset programów.
Ponieważ jednak ideą projektu Amazon STEM Kindloteka jest łączenie nowoczesnych rozwiązań technologicznych z pasją do czytania, dlatego podczas zajęć online przeczytano wspólnie fragmenty ponad 40 książek. Poruszono praktycznie komplet zagadnień z podstawy programowej dla pierwszego etapu edukacyjnego, a także zorganizowano pozornie mało edukacyjne warsztaty detektywistyczne, które tak naprawdę znakomicie pobudzają dzieci do samodzielnego, kreatywnego i nieszablonowego myślenia.
Nowe technologie, stare emocje
Dlaczego o tym wszystkim wspominam teraz? Z dwóch powodów.
Po pierwsze, to dla mnie przykład edukacyjnej inicjatywy online, która może być wzorcową dla innych. Mamy tutaj bazę ekspertów, którzy na nauczaniu zdalnym zjedli zęby. Mamy program porządkujący całość i dostosowujący poszczególne jego elementy do poziomu wiekowego konkretnego odbiorcy. Mamy wreszcie wieloletnie doświadczenie prelegentów, którzy wykuli swoje kompetencje na warsztatach stacjonarnych, a po przeniesieniu ich w świat wirtualny nie zapomnieli o najważniejszym: że po drugiej stronie internetowego “kabla” siedzi żywy człowiek, mający różne emocje, różne przemyślenia i różne poziomy percepcji.
Po drugie, mamy właśnie doskonałą okazję ku temu, by doświadczyć tego wszystkiego osobiście. Już 4 stycznia 2021 roku rusza najnowsza inicjatywa Amazon STEM Kindloteka i Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog. W związku z rozpoczynającymi się feriami zimowymi przygotowano serię 22 spotkań warsztatowych dla różnych grup wiekowych.
Każdego dnia od poniedziałku do piątku w dniach 4-15 stycznia będą odbywały się dwa webinary: pierwszy o godz. 10:30 dla młodszych dzieci (klasy 1-3), drugi o godz. 11:30 dla starszych (klasy 4-6 lub 5-8). Każdy z nich potrwa dokładnie 48 minut. Intrygująca precyzja, nieprawdaż? 😉
Jakie tematy nas czekają? Będzie trochę programowania (Sylwia Milczarek), trochę zabaw ze sztuczną inteligencją (Krzysztof Jaworski), trochę majsterkowania (Mariola Fik), ale też spotkanie z książkami i różnymi kreatywnymi wyzwaniami (Agnieszka Chomicka-Bosy), jak to w Amazon STEM Kindloteka bywa.
Projekt spina klamrami Marta Florkiewicz-Borkowska, nauczycielka roku 2017. Najpierw otworzy całość 4 stycznia spotkaniem o emocjach, a zamknie 15 stycznia warsztatami z szycia dla całych rodzin. To doskonały przykład tego, że z jednej strony edukacja naprawdę jest wszędzie, a z drugiej, że w tym wszystkim nie można zgubić człowieka i trzeba pamiętać o tym, co mu w sercu gra.
Jeżeli zechcecie dołączyć do któregokolwiek warsztatu, to wystarczy, że w trakcie jego trwania wejdziecie do tego pokoju na platformie ClickMeeting:
Nie trzeba zapisywać się na listy oczekujących. Po prostu wypełniacie dwa okienka w formularzu, klikacie WEJDŹ i już jesteście na warsztatach. Proste, prawda? 😀
Poniżej znajdziecie szczegółowe informacje o wszystkich warsztatach odbywających się w ramach Amazon STEM Kindloteka, łącznie z datami, godzinami rozpoczęcia oraz imionami i nazwiskami prelegentów. Całość zaczerpnąłem ze strony Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog.
Cykl: Weźmy emocje na warsztat
Kiedy? Poniedziałki (4,11 stycznia) godz. 10:30, Piątki (8, 15 stycznia) godz. 11:30
Dla kogo: Dzieciaki w wieku 7-9 lat
Opis: Nasz świat jest pełen kolorów i emocji. A czy wiesz o tym, że emocje mają kolory? I że czasem jeden kolor jest widoczny bardziej niż inne? Podczas tych warsztatów poznasz Gucia – małego jednorożca z magiczną grzywą, która w zależności od odczuwanej emocji zmienia kolor. Razem z nim weźmiemy emocje i ich kolory na warsztat. Spróbujemy wspólnie się zastanowić, co możemy zrobić, aby nasze emocje były kolorowe i zaprojektujemy podstawowy zestaw „apteczki natychmiastowej pomocy”. Każde spotkanie to inna emocja i inny element naszej apteczki.
Prowadząca: Marta Florkiewicz-Borkowska
Gdzie: https://cyfrowydialog.clickmeeting.com/stem-kindloteka
Cykl: Prawdziwa zabawa ze sztuczną inteligencją
Kiedy? Poniedziałki (4,11 stycznia) godz. 11:30, Piątki (8, 15 stycznia) godz. 10:30
Dla kogo: Dzieci i młodzież w wieku 10-12 lat
Opis: Ze sztucznej inteligencji (AI) korzystamy codziennie, często nie zdając sobie z tego sprawy. Dlatego dobrze poznać jak ona działa i korzystając z jej różnych możliwości spróbować tworzyć kreatywne i ciekawe projekty. W tym celu skorzystamy ze Scratcha oraz takich możliwości AI jak rozpoznawanie twarzy, zamiana mowy na tekst, rozpoznawanie rysunków oraz generowanie dźwięków.
Prowadzący: Krzysztof Jaworski
Gdzie: https://cyfrowydialog.clickmeeting.com/stem-kindloteka
Cykl: Zmajstrujmy coś… Majsterkowanie wokół (nie)zwykłych wynalazków
Kiedy? Wtorki (5, 12 stycznia) i Środy (6, 13 stycznia) godz. 10:30
Dla kogo: Dzieciaki w wielu 7-9 lat
Opis: Skąd się biorą wynalazki? Z marzeń i potrzeb. Podczas naszych spotkań przyjrzymy się bliżej (nie)zwykłym wynalazkom. O jakie wynalazki chodzi? Korek, balon, klamerkę i gumkę recepturkę, czyli coś, z czego każdy z nas miał okazję już korzystać. Dowiemy się kiedy i dlaczego powstały, a później przyjdzie czas na… majsterkowanie. Odkryjemy nowe moce tych (nie)zwykłych) wynalazków i być może uda nam się wybudować latającą maszynę czy żaglowóz.
Prowadząca: Mariola Fik
Gdzie: https://cyfrowydialog.clickmeeting.com/stem-kindloteka
Cykl: Python – to jest proste!
Kiedy? Wtorki (5, 12 stycznia) i Czwartki (7, 14 stycznia) godz. 11:30
Dla kogo: Młodzież w wieku 11-15 lat
Opis: Pierwsze kroki w Pythonie z wykorzystaniem darmowych, dostępnych platform do nauki kodowania. Pokażemy jak w łatwy sposób schemat bloczkowy możemy zaimplementować w języku Python z wykorzystaniem pętli, warunków i definicji. Nasze wyzwania to: rysowanie wzorów, rozet, zgadywanie liczby – zabawa z komputerem, losowanie lotto.
Prowadząca: Sylwia Milczarek
Gdzie: https://cyfrowydialog.clickmeeting.com/stem-kindloteka
Cykl: Bądź jak…
Kiedy? Środy (6, 12 stycznia) godz. 11:30 i Czwartki (7, 14 stycznia) godz. 10:30
Dla kogo: Młodzież w wieku 10-12 lat
Opis: Masz czasami marzenie, żeby zmienić świat? Nie? Ada Lovelace, gdy była w Twoim wieku, też o tym nie myślała. Zachwycała ją wtedy myśl o lataniu. Sprawdzała wytrzymałość różnych materiałów, testowała różne konstrukcje. Potem napisała pierwszy program komputerowy w historii! Tak, to o niej mówi się, że jest pierwszą programistką. Bądź jak Ada: eksperymentuj, rozwijaj pasje, mniej odwagę popełniać błędy. Zapraszamy na cykl „Bądź jak…” i razem z nami, z Adą i innymi niezwykłymi bohaterami stawaj się coraz bardziej odważny.
Prowadząca: Agnieszka Chomicka-Bosy
Gdzie: https://cyfrowydialog.clickmeeting.com/stem-kindloteka
Cykl dla wszystkich: Szyjemy przytulaki!
Kiedy: Poniedziałek (4 stycznia), Piątek (15 stycznia), godz. 19:00
Dla kogo: Dla każdego – zapraszamy małych i dużych, a najlepiej małych z dużymi, przyjdźcie na wspólne szycie z wszystkimi domownikami
Opis: Gdy nam smutno, gdy się złościmy, gdy nam się nudzi albo gdy się boimy przydałaby nam się taka spersonalizowana przytulanka pożerająca nasze nieprzyjemne emocje i pocieszająca w trudnych momentach. Na tych warsztatach zrobimy sobie taką przytulankę z rzeczy, które mamy w domu pod ręką – z rękawiczki , skarpetki, guzików i różnych skrawków materiału . Potrzebne będą nam jeszcze nożyczki oraz igła z nitką – warsztat dla wszystkich bez wątpienia – dla małych i dużych z nadzieją, że tym młodszym z pomocą przyjdą rodzice.
Prowadząca: Marta Florkiewicz-Borkowska
Gdzie: https://cyfrowydialog.clickmeeting.com/stem-kindloteka
Do zobaczenia online w dniach 4-15 stycznia 2021 roku!
Marcin Perfuński
kontakt@supertata.tv
* STEM – anagram utworzony z pierwszych liter od angielskich nazw dziedzin nauki: SCIENCE, TECHNOLOGY, ENGINEERING oraz MATHEMATICS. To idea zakładająca holistyczne podejście do edukacji, integrowanie różnych treści w codziennej nauce, ale przede wszystkim kładąca nacisk na takie zdobywanie wiedzy i umiejętności, które jest najbardziej zbliżone do naturalnej nauki w codziennym życiu. STEM bazuje na doświadczeniach, eksperymentowaniu oraz kreatywnym rozwiązywaniu problemów.
Źródło: Teresa Smoleń, nauczycielka IT w Open Future International School, prowadząca lekcje online w ramach Amazon STEM Kindloteka.
Wpis powstał we współpracy z Amazon STEM Kindloteka oraz Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog.
Źródła zdjęć: DayOne – The Amazon Blog, Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog, ClickMeeting, PixaBay
© Wszystkie prawa zastrzeżone!